طراحی حیاط

طراحی حیاط

Table of Contents

امروز با موضوع طراحی حیاط در خدمت شما هستیم.

حیاط بخشی از ساختمان هست که هیچ المانی روی آن بنا نشده و سقف نداشته باشد. حیاط در معماری بزرگترین فضای ارتباطی است که عبور و مرور ساکنان و بسیاری از اتفاق های روزمره را در خود ثبت می کند. حیاط با اهمیت ترین فضای مرتبط با روحیات آدمی است که در آن، مفاهیمی نظیر کیفیت و تعلق فضایی تجربه می شود.

ایجاد فضای به خصوصی که مناسب شما و خانواده تان باشد

بنابراین، ایجاد فضای به خصوصی که مناسب شما و خانواده تان باشد از مهمترین اصول طراحی حیاط خانه هست و از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.

بیشتر ما برآنیم که اتاقها و فضای داخل منزل را طراحی کنیم و از انتخاب کاغذ دیواری، طرحها و ترکیبات مختلف رنگی و قرار دادن مبلمان به صورتی که راهمان قابل دسترس و فضاهای کافی در اطراف آن وجود داشته باشد، احساس رضایت میکنیم و تعجبی ندارد که حیاط خانه ی ما، به یک سلسله اجزای بی ربط تبدیل شده و نگهداری از آن مشکل می گردد و شانسی برای اینکه استفاده ی صحیحی از این فضا ببریم نداشته باشیم.

این مسئله تا حدودی به نیازهای ما ارتباط دارد که قطعا می تواند با دیگران تفاوت داشته باشد و همچنین تنوع گیاهان و اسامی گیج کننده ی برخی از گیاهان،  عدم درک کافی از استفاده ی بهینه از نور خورشید، سایه و انواع مختلف خاک برای ما وجود دارد.

لذا، فضای حیاط و باغ ها ی ما با مجموعه ی بی پایانی از دیوار کشی، سنگفرش، گیاهان متنوع، استخرها و تزیینات، دارای مشکل می باشند.

ما هرگز نمی توانید به سادگی از طرحهای داخل کتاب، مجله، یا نقشه های آشنایان کپی برداری کنید

بنابراین شما هرگز نمی توانید به سادگی از طرحهای داخل کتاب، مجله، یا نقشه های آشنایان کپی برداری کنید. حیاط خانه شما باید در خدمت شما باشد و نه اینکه شما در خدمت آن باشید.

امروزه طراحان از روش ها و ایده های متنوع بهره میگیرند و به شما کمک میکنند تا در طراحی حیاط  خود به صورت ساده کار شما آسانتر گردد.

به عبارت دیگر، شما اگر مایلید حیاط شخصی خودتان را طراحی کنید طراحان تکنیک هایی را به شما نشان می دهند تا نه تنها به صورت بهینه و صحیح بتوانید از این فضا ها را استفاده کنید بلکه بتوانید از فضای زیبا و دلنشین آن لذت ببرید.

در زیر به برخی نکاتی که باید برای طراحی حیاط خانه ی خود در نظر بگیرید آورده شده است و همچنین به چگونگی شکل دادن به فضای بیرونی، انتخاب مصالح ساختمانی، نوع کف، دیوارها و کاشت گیاهان و… اشاره شده است.

چه دارید و چه می خواهید؟

چه برای شما وچه برای طراح، جمع آوری اقکارتان به صورت الگویی منطقی و قابل قبول مشکل خواهد بود. بنابراین تهیه فهرستی از تمامی موارد و طرحهای مختلفی که تا پایان طراحی خواهان آن هستید، بسیار مهم می باشد. اگر چه پیش از تهیه فهرست موارد مورد نظرتان، عواملی مانند بودجه و نگهداری را نیز باید در نظر داشته باشید.

فهرستی که از داشته هایتان می توانید تهیه کنید می تواند شامل سایت و نقشه ها و مساحت فضای مورد نظر باشد تا  نوع خاکی که در حیاطتان به کار می برید یا میزان و زاویه نوری که در زمستان و تابستان می توانید برای رشد و نمو گیاهان خود از آن بهره ببرید.

وقتی شما ایده های جالب و خوبی در مورد شکل، اندازه، حدود و امتیازات نقشه تان پیدا کردید در موقیت مناسبی هستید که در مورد نوع باغ و ترکیب داخلی آن فکر کنید. فهرستی که جمع آوری میکنید ممکن است شامل حیاط یا تراس، باربیکیو، استفاده از آبنماها به شکل های مختلف، چمن، زمین بازی کودکان، کاشت گیاه، گلخانه و باغچه حیاط شما می باشد.

تهیه نقشه

یک طراح حرفه ای بر خلاف یک طراح مبتدی لازم است که تمام اندازه گیری ها را دقیق برداشت کند. ابتدا باید نقشه حیاط با توجه به مقیاس و اندازه ها ترسیم شود و حدود و مرزها را مشخص شود که اجزای اضافی کجا هستند، مثل گیاهان، درختان، در ورودی حیاط، محل سنگفرش و… .

سپس زمان تعیین وضعیت خانه های مجاور و پنجره های مشرف و همچنین نصب باد نما برای تعیین جهت بادهای متداول است. در صورت وجود پارکینگ در گوشه ای از محوطه حیاط محل آن نیزباید تعیین شود.

تهیه نقشه
تهیه نقشه

قوانین اصلی طراحی

طراحی کلمه ای است که اغلب از آن درک نادرستی شده است. بهترین توصیف این کلمه ترکیب افکار و طرحهای مختلف به شکلی ساده و معقولانه است.

سادگی در یک طرح نه تنها از آشفتگی در آن جلوگیری میکند، بلکه یک حالت کاملا پایدار به طرح می دهد. به طور کلی طراحی، ایجاد الگوهایی است که می توانند درست به همان طریقی که شما دکوراسیون داخلی خانه را انجام می دهید، برنامه ریزی شوند.

خانه  نقطه ی شروع منطقی برای طراحی یک حیاط هست. قطعات پیش ساخته مسطیلی، قطعات مکعبی شکل از مواد طبیعی، یا استفاده از سنگفرش ها ی آجری برای استحکام و ارتباط بین خانه و فضای باغ عوامل موثری هستند. استفاده از گیاهان در کنار در های شیشه ای خروجی به منظور ارتباط بین فضای داخل و خارج ساختمان تاثیر به سزایی دارد.

مقیاس

مقیاس به این معناست که شما باید در مورد اندازه ی یک جز ویژه و فضایی که می طلبد در ارتباط با دیگر بخش های حیاط فکر کنید، تعداد زیادی از اجزای کوچک، طرحی شلوغ و نامطلوب را می سازد.

مقیاس نباید فقط در رابطه با محدوده ی مورد نظر بوده بلکه باید در ارتباط با ماورای آن نیز باشد. در این مورد منطقی تر این است که خطوط را با استفاده از درختان، ملایم و متعادل کرد یا منظره را با نورپردازی مناسبی مشخص و مزین کرد.

مقیاس
مقیاس

تقارن

یک طرح ممکن است بر اساس قرینه سازی اجرا شود به طوری که یک طرف، عینا تصویر طرف دیگر است. این سبک می تواند در معماری خانه نیز اجرا شود یا همچنین یک قطعه کاملا مجزا در بخشی از باغ به کار می رود و با دیوارها و پرچین ها احاطه شود. چنین طرحهایی مناسب مجموعه ی متعادلی از گیاهان که بر اساس ترکیب رنگ مشخصی کاشته شده باشند کاربرد دارند.

تقارن
تقارن

عبارت دیگر نا متقارن هست. این نوع باغها به طور کلی انعطاف پذیر بوده ولی در عین حال باید به دقت پیاده شوند. در یک طرح نا متقارن بیشتر، تعادل و هماهنگی مطرح است و می توانیم آن را به مجموعه ی متعادلی از گیاهان در هر طرف آن تشبیه کنیم.

در اصطلاح، در طراحی حیاط می توان سنگینی یک منطقه سنگفرش شده در گوشه ای از باغ را با طراحی گروه خاصی از درختان در سمت دیگر متعادل کرد. اهمیت هر طرح خوب این است که درست به نظر بیاید.

استفاده از خطوط منحنی

استفاده از اشکال مستطیلی در نزدیکی ساختمان برای تقویت ارتباط میان حیاط و خانه مهم است، لذا در قسمت های انتهایی حیاط بهتر است از منحنی ها برای ایجاد طرحی سیال که احساسی از فضا و حرکت را القا کند استفاده کنیم. بهترین روش، ایجاد خطوط منحنی در فضاهایی مانند حاشیه ها و گذرگاهها است.

استفاده از خطوط منحنی
استفاده از خطوط منحنی

اشکال مختلف حیاط ها

حیاط های مربع

حیاط های طویل در طول مسیرشان چشم را به دنبال خود می کشند در حالی که حیاط های مربعی از این نظر کاملا متفاوتند. اگر شما به خارج از حیاط نگاه کنید، به شما کمک بزرگی در نحوه ی آرایش گیاهان، یا تعیین جهت گذرگاهها خواهد کرد. با این کار دید شما فراتر رفته واین مسئله به شما در تفکیک شکل، کمک خواهد کرد.

استفاده از ترکیبات مربعی و مستطیلی به صورت قسمت های سنگفرشی، چمنکاری و سنگریزه و با کاشتن گیاهان در فواصل آنها در متعادلتر کردن طرح حیاط موثر هستند

حیاط های مربع
حیاط های مربع

حیاط های شیب دار

ساخت و طراحی حیاط های شیب دار کار ساده ای نیست. ضمن اینکه ارزان هم نیستند. ایجاد پله ها، دیوارهای حایل و محوطه، مستلزم کار زیاد و هزینه ی بسیار بالایی است. ایجاد تنوع رنگ، حیاط را ملایمتر کرده و با پوشاندن حصارها و پنهان کردن دیوار های حایل به جذابیت آنها در طول سال می افزاید.

حیاط های باریک

این نوع از انوان کلاسیک است. بارها دیده شده که از وسط آن، محل عبوری رد شده و در کنار آن جریان های آبی قرار داشته، حاشیه ای در سمت دیگر آن وجود داشته و مسیر های عبور به موازات پرچین وجود داشتند. درست مانند این است که در سالن باریک و طویلی نوارهای عمودی برجسته ای ایجاد کنیم.

در واقع ساخت این گونه حیاطها آسانتر است. چون ساخت اینگونه فضاها شبیه به تفکیک اتاق نشیمن به سریهای مجزا که هر کدام استفاده ی جداگانه ای داشته و قابل کنترل باشد.

حیاط های باریک
حیاط های باریک

از چه موادی استفاده کنیم؟

اصل انتخاب مواد و متریال برای حیاط مورد نظرتان، بستگی به در نظر گرفتن سبکهای ساخت و همچنین ساده در نظر گرفتن طرح است. یکی از اولین مسائلی که هر کس در طراحی و ساختن فضای حیاط با آن مواجه می شود مصالح موجود است.

زمانی بود که سنگ های موجود در محل تنها چیزی بود که می توانستید برای دیوارها و سنگفرش ها استفاده کنید در حالی که امروزه از انواع و اقسام حصارها، سنگفرش ها و کارهای سنگی می توان استفاده کرد.

دیوارها

دیوارها ممکن است از آجر، سنگ یا بتن ساخته شده باشند و فاکتور اصلی که باید به خاطر سپرد تناسب و هماهنگی آن با منظره ی اطراف است. این گونه دیوارها با دوام ولی گران قیمت هستند و به منظور محافظت خانه، دیواری  به ارتفاع 2 متر مورد نیاز است.

آجر از مواردی است که بسیار در دسترس است. چون دیوار حیاط، در معرض هوازدگی قرار دارد وجود یک آبنمای آجری محکم در دو طرف آن ضروری است.

دیوارها
دیوارها

سنگ:

اختلاف سنگ با آجر این است که سنگ بر خلاف آجر معمولا در اندازه های نامنظم در دسترس بوده و در برخی موارد گرانتر از آن نیز می باشد. دیوارهای سنگی را می توان به صورت خشک بنا نهاد و معمولا حال و هوای روستا را در انسان ایجاد می کنند.

سنگ:
سنگ:

بتن:

در عین حال که ماده زیاد مناسبی نیست. برای حیاط مفید است. متاسفانه دیوار های ساخته شده از بلوک های تزیینی محبوبیت خود را در طول سالها حفظ کرده اند. این دیوارها در طرحهای مختلف آورده شده اند که زیاد با چشم هماهنگ نیستند و از دنجی خانه می کاهند. اگر از اینگونه دیوارها استفاده میکنید بهترین پوشش برای آنها، پیچک های بالا رونده انبوه خواهد بود.

بتن:
بتن:
بتن:
بتن:

پرچین ها و داربست ها

در بسیار ی از فضاهای سبز پرچین به عنوان حد و مرز حیاط و باغ به استفاده می شود. این پرچین ها ارزان بوده و به راحتی بر پا می شوند و اگر با مواد غیر سمی نگهداری شوند، حدود بیست سال دوام دارند. ولی به خاطر داشته باشید که هرگز از جوهر قطران استفاده نکنید که برای گیاهان بسیار زیان آور است.

حصار های چوبی رایجترین و مورد استفاده ترین نمونه ها می باشند. این گونه حصارها با قطعات بتنی که بین تیرهای چوبی یا بتنی که در داخل زمین کار گذاشته می شوند محکم شده اند.

سنگفرش

سنگفرش یکی از مهترین چشم انداز های سختی است که در طراحی حیاط به کار می رود. از نظر اقتصادی، سنگفرش مبلغی حدود 75 درصد از هزینه کل حیاط را در بر می گیرد و بنابراین باید درست انتخاب شده و به طور مناسب قرار داده شوند. از آنجایی که وجود فضایی نشیمن در حیاط اهمیت دارد، می بایست حداقل اندازه ی آن حدود 3.6 متر باشد.

که برابر با اندازه ی یک اتاق متوسط در داخل خانه است. در ضمن برای محل عبور حدود یک متر پهنا نیاز است و اگر درست پایین سطح چمن مجاور قرار گیرد. همانند یک لبه ی چمنکاری شده است و کار خسته کننده ی چمن زنی با دست نیز حذف می شود.

مسیر ها و گذرگاهها تمامی بخش های حیاط را به هم مرتبط می کند. همچون یک اصل کلی، مواد طبیعی مثل تخته سنگها، انواع گرانیت و سنگ لوح ها از موادی که به طور مصنوعی تهیه می شوند گرانترند. به طور کلی سنگ های طبیعی نشانگر زیبایی هستند و در هر زمان بوده و تداوم بیشتری دارند.

سنگ

سنگ شاید بهترین و گرانترین نوع سنگ فرش باشد. سنگ یورک ( استفاده شده در کاخ سلطنتی انگلستان) که بسیار رایج است جدید به نظر می آید، که در این صورت مانند سنگفرش پیش ساخته عمل می کند و در ضمن چهره قدیمی آن بافت زیبایی را نمایان می سازد.

سنگ های لاشه با ضخامت 10 سانتی متر را می توان با قرار دادن روی لایه ی نازکی از ملاط به کار برد. تخته سنگ نیز سنگفرش مناسبی است که در باران، درخشش بیشتری دارد و دارای خطوط پیچیده و زیبایی است.

سنگریزه

سنگریزه، کوچکتر از قلوه سنگ بوده و برای مسیرهای سواره و پیاده رو مناسب است. این سنگفرش، سطحی بسیار عالی برای کاشتن گیاهانی است که می توانند بر روی سطح بذر افشانی کنند.

سنگریزه
سنگریزه

آجر

آجر نیز یکی از زیبا ترین و قابل تغییر ترین مواد سنگفرش به شمار می آید. به وسیله ی آجر می توان پیوند مناسبی بین خانه و باغ ایجاد کرد و کوچکی اندازه اش، آن را برای ایجاد طرح های منحنی، مناسب می کند. آجر ها در برابر سرمای شدید، بسیار مقاوم بوده و می توانند به عنوان سنگفرش در طراحی استفاده شوند.

آجر
آجر

سنگ فرش های پیش ساخته

سنگفرش های بتنی پیش ساخته در اندازه، شکل، بافت و رنگ های مختلف در دسترسند. سنگ های چهار گوش که در کنار ساختمان های مدرن قرار می گیرند، نمای بهتری دارند.

همیشه مراقب باشید که هر منطقه ی سنگفرش دارای زیر بنای فشرده و مناسبی باشد. سنگ فرش ها ممکن است بدون هیچ فاصله ای به هم متصل باشند یا فاصله ای بین آنها قرار گیرد.

اگر فاصله ای بین آنها قرار دهیم هر سنگفرشی به تنهایی جلوه ای پیدا کرده و نمای کلی طرح را زیبا تر می کند. آجر های سنگ فرش بهتر است از رنگ های روشن نباشند، زیرا انعکاس بدی پیدا می کنند.

رنگ های خاکستری و عسلی عموما از مناسبترین رنگ ها می باشند. و در بیشتر مواقع، نمای مناسبی دارند. ارتباط بین یک حیاط سنگفرش و بقیه ی فضای باغ را می توان با نصب تخته سنگ های پیش ساخته افزایش داد.

سنگ فرش های پیش ساخته
سنگ فرش های پیش ساخته

پیشنهاد می کنیم از سایر مطالب سایت پارس آرک دیدن کنید.

پله ها

پله ها اساسی ترین بخش هر باغ هستند که ایجاد تغییر سطح می کنند و تا جایی که ممکن است باید آنها را پهن و بزرگ انتخاب کرد. تمامی مواد گفته شده برای احداث پلکان  نیز قابل استفاده هستند.

پله ها
پله ها

آب نما ها

زمانی که در مورد وجود آب در داخل حیاط فکر می کنیم، همیشه نوعی استخر را در نظر میگیریم، در واقع در بسیاری موارد مسئله مورد نظر همین است.

به طور کلی اگر استخری در نزدیکی خانه داخل فضایی سنگفرش شده واقع شده باشد باید تمام حدود طرح های موجود در آن منطقه در نظر گرفته شود که در واقع ترکیب آن معمولا مستطیل شکل است. در زمان ساختن آبنما ابتدا یک فضای باز و آفتابگیر که شاخ و برگ های درختان در بالای آن نباشد انتخاب کنید.

آب نما ها
آب نما ها

مبلمان

آنچه که شما نیاز دارید چیزی است که دلخواه شما و مناسب طراحی باغ مورد نظرتان باشد. به خاطر داشته باشید که مد، چیزی کاملا متفاوت با طراحی است.

این واقعیتی است که طرح هایی ناخوش آیند وجود دارند که مردم به خاطر اینکه مد روز است به دنبال آنند. صندلی های تاشو و پارچه ای بسیار مطلوبند زیرا به راحتی تا و جا به جا می شوند. همچنین وسایل چوبی آرامش بیشتری ایجاد می کنند. چنین مبلمانی در تمام طول سال دوام داشته ولی نیاز به محافظت بیشتری دارند.

یک نیمکت مناسب در انتهای مسیر عبور یا در جایی که نشیمن غیررسمی است و هدفی از نصب آن داشته و دید را به سمت خود منحرف می کند و محیط را جذابتر می سازد.

صندلی های اطراف درختان نیز، همچون منظره ای خوشایند به کار می روند و هم استفاده ی عملی دارند. استفاده از کنده های درخت که مقطع عرضی آن رو به بالا باشد و کمی در زمین فرو رفته باشند نیز ایده ی خوبی است. در طراحی حیاط، سعی کنید همه ی جوانب را در نظر بگیرید

مبلمان
مبلمان

روشنایی

امروزه پیشرفت های بسیار جالبی با استفاده از لیزرها و هاکرامها در حال تکوین می باشند. ایجاد اشکال، می توانند به صورتی کاملا متفاوت در هم بیامیزند. اشکال در حال چرخش، شکست نور و ستون نوری از رنگها که به آرامی منتشر می شوند.

همچنین یک روشنایی که ایجاد نور غیر مستقیم می کند و مخفی است می تواند در کناره ها و یا حتی پله ها به کار رود. روشنایی می تواند برای روشن کردن یک تصویر یا یک مجسمه به کار رود.

روشنایی
روشنایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید