آلاچیق سفره خانه سنتی

آلاچیق سفره خانه سنتی

Table of Contents

چنانچه به موضوع آلاچیق سفره خانه سنتی و طراحی بالکن سنتی علاقه مندید، ما را تا انتهای این مقاله همراهی نمایید.

در این مقاله به آلاچیق ها پرداخته شده و به آلاچیق سفره خانه سنتی و طراحی آن می پردازیم و ویژگی های یک آلاچیق خوب را بررسی خواهیم کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آلاچیق سفره خانه سنتی، با شرکت پارس آرک که طراحی و اجرای آلاچیق سفره خانه سنتی را انجام می دهد، در ادامه مقاله همراه باشید تا به مطالب جالب و جذابی دست پیدا کنید.

شرکت پارس آرک از معتبرترین موسسات طراحی و اجرا در این زمینه شناخته می شود.

لطفا اگر ساکن منطقه لواسان هستید صفحه آلاچیق لواسان را ببنید.

 

عناوین مقاله:

آلاچیق چیست؟

مواد و متریال هایی که در ساخت آلاچیق سفره خانه سنتی استفاده می شوند.

سفره خانه سنتی کجاست؟

آلاچیق های سنتی

انواع آلاچیق سفره خانه سنتی

ویژگی های آلاچیق سفره خانه سنتی

نکاتی در مورد دکوراسیون آلاچیق سنتی

سخن پایانی

 

آلاچیق چیست؟

آلاچیق چیست؟
آلاچیق چیست؟

آلاچیق نوعی خاص از سازه های فلزی و یا چوبی می باشد که معمولا در پارک ها و باغ ها مشاهده می شود و نوعی محل اقامت می باشد که در مقابل نور آفتاب و بارندگی، می تواند افراد را پناه دهد و در واقع برای پوشش خاص برای اتراق استفاده می شود.

این نوع سازه معمولا دارای دیواره های باز بوده و سقف آن به شکل گنبدی می تواند باشد.

این نوع سازه در قدیم به نام طارم بوده است که در نوشته های قدیمی از آن به عنوان طارم یاد شده است اما امروزه از واژه آلاچیق استفاده می شود.

آلاچیق کلمه ای به زبان ترکمنی می باشد و در حال حاضر از این کلمه برای سازه طارم استفاده می شود و در میان مردم به این نام شهرت گرفته است.

در کشورهای دیگر به خصوص در کشورهای غربی، آلاچیق ها در قرن نوزدهم در باغ ثروتمندان بوده است و اطراف این آلاچیق ها گل هایی برای زیبایی بیشتر و جذابیت اثر، کاشته می شد.

برای تهیه آلاچیق های چوبی، آلاچیق سفره خانه سنتی و … می توان به فروشگاه های وسایل باغچه مراجعه نمود و آن ها را تهیه کرده و در سفره خانه و یا باغ نصب نمود. در این راستا می توانید از تجربیات کارشناسان پارس آرک بهره مند شوید.

مواد و متریال هایی که در ساخت آلاچیق سفره خانه سنتی استفاده می شوند

مواد و متریال هایی که در ساخت آلاچیق سفره خانه سنتی استفاده می شوند
مواد و متریال هایی که در ساخت آلاچیق سفره خانه سنتی استفاده می شوند

آلاچیق ها یک سازه هستند که در واقع بخش اصلی آن متشکل از چوب و یا فلز است تا با استفاده از آن ها سازه مقاومت لازم را داشته باشد.

به این دلیل که آلاچیق ها مورد استفاده در محیط و فضاهای باز هستند، برای محافظت از آن ها در مقابل عوامل محیطی باید از پوشش هایی استفاده نمود.

این پوشش ها برای فلزات می تواند رنگ اپوکسی و یا رنگ های پوشش دریایی باشد و از این پوشش ها برای محافظت از فلز در مقابل عواملی مانند بارندگی استفاده می شود.

این نکته را باید به خاطر داشت که در صورت استفاده از چوب، حتما چوب باید ترمو باشد.

چوب ترمو یا ترمو وود نوعی چوب می باشد که از درخت کاج به دست می آید و برای محافظت از این نوع چوب و تازه نگهداشتن آن از رنگ ترمو یا همان رزین ترمو استفاده می شود.

پیشنهاد می کنیم از پست قیمت آلاچیق روی پشت بام دیدن کنید.

این رزین ها معمولا از آلمان و کانادا وارد کشور ما می شوند

این رزین ها معمولا از آلمان و کانادا وارد کشور ما می شوند و بیشتر محصولات این کشورها در بازار موجود می باشد.

چوب ترمو بیشتر در کشور فنلاند تولید می شود که در واقع چوب درخت کاج با مکانیزم حرارتی ترمو، به نوعی حرارت داده می شود که بدون استفاده از مواد شیمیایی چوب در مقابل عوامل تخریب کننده چوب مقاوم می شود و عمر آن نسبت به سایر چوب ها بسیار بیشتر می شود.

علاوه بر این، عملیات حرارتی ترمو باعث می شود تا تغییر رنگی خاص، زیبا و یکنواخت در چوب ایجاد شده و به زیبایی نهایی آن اضافه نماید.

بخش مهم دیگر آلاچیق ها قسمت سقف آن ها می باشد و متناسب با نوع طراحی آلاچیق می توان از مواد و متریال های گوناگونی استفاده نمود.

به عنوان مثال، اگر سقف آلاچیق سفره خانه سنتی از نوع شیب دار باشد، برای ایجاد سقف شیب دار باید از سازه آهنی روی آن استفاده نمود و آهن کشی کرد تا این نوع پوشش سقفی ایجاد گردد.

اما اگر سقف شیب دار نباشد، برای بخش های سرپوشیده باید از فلاشینگ و در قسمت های نیمه باز می توان از ترمو وود استفاده کرد.

برای دیواره آلاچیق که البته در آلاچیق ها معمولا از آن استفاده نمی شود، می توان از بخش هایی از خود سازه و یا گیاهان و همچنین از چوب و شیشه استفاده کرد.

آلاچیق فلزی

آلاچیق فلزی
آلاچیق فلزی

آلاچیق های فلزی در اکثر پارک های شهری استفاده می شود زیرا به علت استفاده زیاد آلاچیق در این نوع فضاها، نیاز است تا مقاومت آن ها بسیار زیاد باشد.

بنابراین ساختار این آلاچیق ها از نوع فلز می باشد زیرا دارای طول عمر و مقاومت بیشتری هستند.

علاوه بر استقامت بالای متریال فلز، شکل پذیری بالا و امکان بازیافت پذیر بودن از ویژگی های آن است. سقف این گونه آلاچیق ها اکثرا از جنس اوراق فلزی و یا سفال ها می باشد.

آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی
آلاچیق چوبیآلاچیق چوبی

همان گونه که از اسم این گونه از آلاچیق ها استنباط می شود، جنس مواد تشکیل دهنده آن ها چوب می باشد.

این نوع از آلاچیق ها بیشتر در طبیعت و در فضاهای جنگلی و یا کنار ساحل دریا استفاده می شوند تا هم با محیط سازگار باشد و هم جذابیت بیشتری را به محیط بدهد.

به دلیل وجود رطوبت در محیط، چوب باید از جنس چوب های جنگلی باشد و از پوشش های بی رنگ که ساختار چوب را پنهان نمی کنند، استفاده می شود تا از چوب محافظت کنند و زیبایی آن را به نمایش بگذارند.

آلاچیق مختلط ( ترکیبی)

آلاچیق مختلط ( ترکیبی)
آلاچیق مختلط ( ترکیبی)

این نوع از آلاچیق بیشترین استفاده را در میان انواع آلاچیق دارد.

در ساختار این آلاچیق ها از چوب، آهن، شیشه، سرامیک، آلومینیوم، سفال و غیره می توان استفاده نمود. در استفاده از این نوع آلاچیق، نوع محیط مهم نمی باشد و به دلیل زیبایی و دوام آن می توان در هر نوع محیطی آن را قرار داد.

این نوع آلاچیق پرکاربردترین نوع بوده و آن ها را می توان در باغ های شخصی، پارک ها، جنگل ها، سواحل و هرگونه از محیط های دیگر نصب نمود.

این نوع آلاچیق دارای ظاهری زیبا و هچنین دوام بسیار زیاد و طول عمر بالا می باشد.

سفره خانه سنتی کجاست؟

سفره خانه سنتی کجاست؟
سفره خانه سنتی کجاست؟

سفره‌خانه  از جمله محل هایی می باشد که به شکل مجموعه ای از محیط و سازه هایی به سبک سنتی می باشد و در این محل ها ، نوشیدنی ها و غذاهای سنتی در اختیار مشتریان قرار داده می شود تا در محیطی سنتی از غذاها و نوشیدنی های سنتی لذت ببرند.

این سفره خانه ها باید دارای ویژگی ها و سازه های خاصی باشند تا حال و هوای سنتی بودن را به مشتریان خود انتقال دهند.

بسیاری از افراد ممکن است تصورات و پیش زمینه هایی در مورد این نوع فضاها داشته باشند اما در این فضا قرار نگرفته باشند.

سفره خانه سنتی می تواند یکی از بهترین محل ها برای خانواده ها باشد تا بتوانند بهترین لحظات را در کنار هم در آن بگذرانند.

سفره خانه های سنتی با رستوران های جدید دارای تفاوت هایی می باشند

سفره خانه های سنتی با رستوران های جدید دارای تفاوت هایی می باشند که اصلی ترین تفاوت آن ها را در دکوراسیون و طراحی داخلی آن ها و همچنین غذاها و نوشیدنی های آن ها کی توان دید.

طراحی معماری داخلی فضای رستوران های سنتی شامل آلاچیق هایی است که حال و هوای سنتی بودن را برای مشتریان سفره خانه سنتی ایجاد می کنند و سایر آثار با دیزاین سنتی می باشد.

می توان گفت که آلاچیق یکی از اصلی ترین مشخصه های یک سفره خانه سنتی بوده و در واقع می توان یک سفره خانه سنتی را به وسیله آن ها تصور نمود.

این آلاچیق ها برای اتراق و گردهمایی افراد و خانواده ها در فضای سفره خانه سنتی استفاده می شوند و با متریال و طراحی خاص خود، آن ها را غرق در خود کرده و حس سنتی به آن ها اعمال می کنند.

در این آلاچیق ها از المان هایی مانند تخت های چوبی همراه با فرش و پشتی هایی با نقش های سنتی استفاده می شود

در این آلاچیق ها از المان هایی مانند تخت های چوبی همراه با فرش و پشتی هایی با نقش های سنتی استفاده می شود.

در سفره خانه سنتی، معمولا غذاها و نوشیدنی های سنتی مانند آبگوشت، میرزاقاسمی، نیمرو، دمنوش، چای و نبات، دوغ و غیره سرو می شود و سعی می شود تا از غذاهای جدید در آن ها پرهیز شود.

در گذشته در بیشتر سفره خانه های سنتی، مصرف قلیان به شدت زیاد بود

اما اخیرا به دلیل شیوع ویروس کرونا و همچنین اثبات مضرات قلیان برای بدن انسان، استفاده آن ها به شدت کاهش یافته است و ممکن است سفره خانه ها آن را در اختیار مشتریان خود قرار ندهند.

سفره خانه های سنتی می توانند در خانه های تاریخی و قدیمی ایجاد شوند که در این صورت، می توانند فضای بسیار جالب و قدیمی و سنتی را برای مشتریان خود ایجاد نمایند و کانون گردهمایی مناسبی برای اعضای خانواده ها و دوستان باشد.

آلاچیق های سنتی

آلاچیق های سنتی
آلاچیق های سنتی

در طراحی آلاچیق های سنتی، معمولا از منبت کاری و چوب های تراش خورده استفاده می شود.

موارد دیگری که در این آلاچیق ها استفاده می شود، می تواند شامل شاخ و برگ درختان نخل، چوب های بامبو، سفال و غیره باشد که هر کدام از این متریال ها می توانند حال و هوای خاصی را به آلاچیق بدهند.

در آلاچیق های سنتی معمولا تلاش می شود تا از متریال های طبیعی که در زمان های قدیم نیز استفاده می شدند، استفاده شود و به نوعی از ساختار مدرن جدا باشد و شباهتی نداشته باشد.

در آلاچیق های سنتی، سه چیز می تواند نقش تعیین کننده ای داشته باشد.

جنس متریال که معمولا چوب و مواد طبیعی است، طرح های استفاده شده در چوب و اجزای تشکیل دهنده و همچنین المان هایی که حس سنتی بودن را اعمال می کنند، القا می نماید.

در ادامه، بیشتر در مورد این نوع آلاچیق ها بحث خواهد شد. برای کسب آگاهی بیشتر می توانید با متخصصین پارس آرک در ارتباط باشید.

انواع آلاچیق سفره خانه سنتی

برای ایجاد حس های مرتبط با سنتی بودن در یک سفره خانه، معمولا باید به مولفه هایی مانند نور، رنگ، گرما، راحتی و سایر اجزا توجه نمود.

برای ایجاد حس سنتی در سفره خانه، این اجزا را باید به گونه ای تنظیم نمود تا بهترین حالت سنتی را به مشتریان اعمال نماید.

تیم طراحی پارس آرک با داشتن تجربه در ساخت این نوع از آلاچیق ها برای همکاری با شما عزیزان اعلام آمادگی می نماید تا با به کار بردن تجربیاتش، حسی بی نظیر و سنتی برای سفره خانه شما ایجاد نماید و به اجرا برساند.

برای ایجاد دکوراسیون سنتی در سفره خانه ها و قهوه خانه ها باید فضای گرمی را ایجاد نمود. منظور از گرمی محیط، ایجاد کردن حس صمیمیت و گردهمایی های صمیمانه در بین مشتریان است.

نوع چیدمان در دکوراسیون سنتی می تواند این حس گرم را در میان مشتریان ایجاد نماید

نوع چیدمان در دکوراسیون سنتی می تواند این حس گرم را در میان مشتریان ایجاد نماید و این گرما از قدیم الایام در سفره خانه های سنتی اجرا می شده و هم اکنون نیز تلاش می شود تا با همان حس اداره شود.

در دکوراسیون فضای سنتی، چوب همیشه نقش اول را ایفا می کند.

هرچقدر هم که مردم دوستدار فضای مدرن باشند، باز هم با قرار گرفتن در فضای گرم و سنتی دچار حسی عجیب و صمیمی از درون می شوند و این حس دوست داشتنی باعث می شود تا محیط سنتی را بسیار بیشتر از محیط مدرن دلپذیر بدانند.

در ایجاد یک سفره خانه سنتی، انتخاب اجزای چوبی و المان ها، تخت ها، آلاچیق و غیره بسیار مهم می باشد و با ترکیب این عناصر می توان فضایی گرم و مناسب برای سفره خانه سنتی ایجاد نمود.

متریال اصلی آلاچیق های سنتی

متریال اصلی آلاچیق های سنتی
متریال اصلی آلاچیق های سنتی

چوب، اصلی ترین متریال موجود در آلاچیق های سنتی می باشد.

چوب متریالی گرما بخش، ایجاد کننده صمیمیت و جذب کننده می باشد و زمانی که در محوطه ی حیاط و باغ استفاده شود، حس گرما را در محیط مورد نظر به اشتراک خواهد گذاشت.

این در حالی است که بیشتر آلاچیق هایی که امروزه از جنس فلز ساخته می شوند، بسیار خشک، خشن و سرد به نظر می رسند.

ممکن است استفاده از مصالح چوبی در بعضی موارد، هزینه ساخت نهایی را بالا ببرد اما ارزشش را دارد و در نتیجه نهایی کار، این ارزش و زیبایی را مشاهده خواهید کرد.

نوع دکوراسیون در سفره خانه سنتی

نوع دکوراسیون در سفره خانه سنتی
نوع دکوراسیون در سفره خانه سنتی

بخش اصلی ساختار دکوراسیون در اجزای تشکیل دهنده سفره خانه های سنتی به خصوص در آلاچیق ها، متریال چوبی می باشد. چوب می تواند گرمای خاصی را به محیط انتقال دهد و به محیط، حس زنده بودن و لذتبخشی خاصی را انتقال دهد.

وجود داشتن گره های بیشتر در چوب، زیبایی های آن را بیشتر خواهد کرد. در به کارگیری المان ها و مواد تشکیل دهنده، هر چه هماهنگی بیشتری وجود داشته باشد، دکوراسیون سفره خان،ه زیبا و شیک تر خواهد بود.

در این میان سبک طراحی آلاچیق، میز و صندلی و سایر المان ها بسیار تعیین کننده خواهد بود. در نتیجه برای دکوراسیون مناسب سفره خانه سنتی، توجه به جزئیات بسیار مهم می باشد.

به طور مثال در تهیه آلاچیق ها باید دقت نمایید که در سقف، پایه ها و … از منبت کاری و نقش های سنتی استفاده شده باشد. همین طرح ها می توانند در میز و صندلی های موجود در دکوراسیون وجود داشته باشند تا زیبایی دو چندانی را به محیط اعمال کنند.

ویژگی های آلاچیق سفره خانه سنتی

ویژگی های آلاچیق سفره خانه سنتی
ویژگی های آلاچیق سفره خانه سنتی

بدون شک، متریال چوبی بهترین انتخاب برای زیبا سازی یک فضای سبز و یا سفره خانه سنتی می باشد که به این محوطه ها جذابیت و زیبایی خاصی می بخشد.

آلاچیق های سنتی، قدیمی ترین نوع آلاچیق در جهان محسوب می شوند.

به این دلیل که چوب در طبیعت همواره وجود داشته و یافت شده، در گذشته های دور، آلاچیق هایی از جنس چوب ساخته شده و توسط بشر مورد استفاده قرار می گرفته است و تا به امروز نیز در فضاهای مختلف استفاده می شوند.

طراحی این آلاچیق ها به گونه ای است که اجزای تشکیل دهنده آن به شکل های منتظم مانند مربع، شش ضلع و چند ضلعی های دیگر در کنار هم قرار دارند.

سقف آلاچیق های سنتی در بیشتر موارد به شکل شیب دار می باشد.

به همین دلیل پناهگاه مناسبی برای روزهای بارانی محسوب می شود.

به دلیل ساخته شدن این نوع از آلاچیق ها با چوب، آن ها بیشترین سازگاری و ارتباط را از لحاظ ظاهری و ساختاری با محیط اطرافشان خواهند داشت و این قضیه به هرچه زیباتر و جذاب تر شدن محیط کمک خواهد کرد.

در حال حاضر، آلاچیق های سنتی در اندازه ها، طرح ها و رنگ های گوناگون ساخته می شوند.

برای این که حس مدرن بودن از آلاچیق به دور باشد، شما مجبور هستید که از چوب استفاده کنید

برای این که حس مدرن بودن از آلاچیق به دور باشد، شما مجبور هستید که از چوب استفاده کنید. بسیاری از افراد دوست دارند تا حس مدرن بودن را از باغ و حیاط خود دور نمایند. به همین دلیل، از آلاچیق چوبی سنتی استفاده می نمایند.

آلاچیق های سنتی در واقع یک سبک قدیمی و روستایی ایجاد می کنند که دقیقا همانند فضاها و سازه های قدیمی شمال کشور را به نمایش می گذارند.

آلاچیق ها انواع مختلفی دارند و می توانند سبک های مختلفی مانند آلاچیق سنتی ایرانی، آلاچیق سنتی غربی، آلاچیق سنتی اروپایی، آلاچیق سنتی ژاپنی و غیره را شامل شوند.

برای مثال، اگر قصد دارید سفره خانه خود را به شکلی دیزاین کنید که القا کننده فضای سنتی ایرانی باشد، علاوه بر استفاده از آلاچیقی که حالت معماری سازه ای ایرانی داشته باشد، باید از مبلمان سنتی، منبت کاری ها و رنگ های قهوه ای تیره استفاده نمایید تا حس و حال سنتی ایرانی به مجموعه شما انتقال داده شود.

آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی
آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی که آلاچیق سنتی نیز از دسته همین نوع آلاچیق محسوب می شود را می توان ایمن ترین سرپناه برای انسان دانست که تحت هر شرایط جوی می توان از آن استفاده نمود

و به طور مثال در روزهای ابری، برفی، آفتابی و بارانی و غیره می توان از آن ها استفاده نمود. به همین دلیل است که بیشترین تقاضای خرید در میان انواع آلاچیق، به آلاچیق های چوبی تعلق می گیرد.

آلاچیق های چوبی دید وسیعی را برای پناهجویان خود به همراه دارد و همین موضوع سبب شده تا بسیاری از افراد سعی کنید تا آن را در جایی نصب کنند که بهترین و بیشترین دید را برای نقاط مختلف محوطه آن ها داشته باشد.

این آلاچیق ها را می توان دقیقا مشابه خانه های سقف شیروانی دانست که تنها دارای ستون های چوبی هستند و معمولا بدون دیواره می باشند.

سقف آلاچیق های چوبی را می توان به صورت شیب دار، گنبدی و یا مسطح ساخت که این امر می تواند به نوع کاربری، شرایط جوی منطقه و سایر عوامل وابسته باشد.

مواد تشکیل دهنده این سقف ها باید به نوعی انتخاب شوند که بهترین مقاومت و طول عمر را در طول زمان از خود داشته باشند و بتوانند بنا را در مقابل بارندگی و سایر شرایط جوی و محیطی حفظ کنند.

مزایای آلاچیق سنتی و چوبی

مزایای آلاچیق سنتی و چوبی
مزایای آلاچیق سنتی و چوبی

از جمله مزیت های آلاچیق های سنتی و چوبی می توان به زیبایی و انتقال حس گرمی و صمیمیت آن ها اشاره کرد.

این نوع از آلاچیق ها، بیشترین هماهنگی را با محیط طبیعی ایجاد خواهند کرد و به زیبایی این محیط ها کمک بسیار زیادی خواهند کرد.

ویژگی دیگر این آلاچیق ها، سازگاری با انواع شرایط آب و هوایی و منطقه ای می باشد که بدون محدودیتی خاص می توان از آن ها استفاده کرد.

از ویژگی های دیگر این آلاچیق ها می توان به زمان کم برای ساخت، هزینه کم برای ساخت، دید محیطی کامل و قوی، آسانی در نصب، نورپردازی آسان و موثر و دوام و طول عمر بالا اشاره نمود.

نکاتی در مورد دکوراسیون آلاچیق سنتی

نکاتی در مورد دکوراسیون آلاچیق سنتی
نکاتی در مورد دکوراسیون آلاچیق سنتی

به کار بردن رنگ های روشن

بهتر است که در آلاچیق های سنتی از رنگ های تند استفاده نکنیم و در صورت استفاده باید درجه تندی آن بسیار کم و ملایم باشد. آلاچیق های سنتی ایرانی دارای رنگ های به نسبت تندی هستند که درجه تندی آن ها کم بوده و ملایم هستند.

برای بهبود بخشیدن و آرام تر کردن محیط این آلاچیق ها می توان از رنگ های ملایم تر و پرده های روشن تر استفاده نمود.

استفاده از گیاهان طبیعی

هدف همه ما از رفتن به بیرون از خانه و رفتن به طبیعت و فضای سبز حیاط، رسیدن به آرامش می باشد. برای این که بخواهیم خودمان، خانواده مان و میهمانان از استرس و انرژی های منفی فاصله بگیریم، می توانیم در آلاچیق ها و محیط آن ها از گل ها و گیاهان رنگی طبیعی استفاده کنیم.

برای بهبود بخشیدن به زیبایی آلاچیق می توانیم در سقف و دیواره های آن از گل و گیاهان زیبا استفاده کنیم. این کار می تواند برای بهبود سایه های سقف نیز سودمند باشد و افراد را از نور آفتاب محافظت کند.

استفاده از نیمکت چوبی

نیمکت های زیبای چوبی به خصوص اگر دست ساز باشند و دارای طرح ها و منبت کاری قدیمی باشند، می توانند حس قدیمی و سنتی بودن را به افراد تلقین کنند و حس گرمی را در آن ها ایجاد نمایند.

چنانچه بتوانیم از نیمکت چوبی کوچک همراه با گل هایی روی آن استفاده داشته باشیم و برای صرف غذا و نوشیدنی از آن ها استفاده کنیم، می توانیم زیبایی فوق العاده ای را به محیط خود اضافه کنیم.

استفاده از لوازم و چراغ های قدیمی

در آلاچیق های سنتی، به شدت توصیه می شود تا از وسیله ها و چراغ های قدیمی که در گذشته استفاده می شدند، بهره بگیرید.

از آنجایی که ما ایرانی ها در گذشته خود ارتباط مستقیمی با هنرهای دستی و وسیله های قدیمی داشتیم، می توانیم به راحتی به وسیله های قدیمی دسترسی پیدا کرده و از آن ها در آلاچیق سنتی خود بهره بگیریم.

این وسیله های قدیمی به شدت در دیزاین سنتی مفید هستند و نقشی کلیدی برای سنتی کردن محیط ایفا خواهند کرد.

برای مثال شما می توانید به عنوان چراغ های قدیمی در بازار و مغازه های قدیمی مدل هایی مانند چراغ های پیه سوز، گل سوز و سایر مدل های قدیمی را تهیه کرده و به محیط خود بیفزایید.

فقط دقت نمایید که باید از ایجاد شلوغی و هرج و مرج در محیط اجتناب نمود. از زیاده روی در افزودن المان های قدیمی پرهیز کرده و در رعایت همه چیز حد اعتدال را حفظ نمایید.

نحوه ساخت آلاچیق سنتی

پاسخ به این سوال که ساخت آلاچیق چگونه است، کمی پیچیده است. زیرا ساختن آلاچیق نیاز به طراحی دقیق و مهارت های خاصی دارد و ساختن آن کار هر کسی نیست. ساخت آلاچیق علاوه بر مهارت، نیازمند در اختیار داشتن مصالح خاصی می باشد که ممکن است به آسانی در دسترس نباشد.

آلاچیق ها در اکثر موارد ممکن است ابعاد کوچکی داشته باشند و همین موضوع باعث شده تا افراد فکر کنند که ساختن این سازه کار آسانی است اما این تصور کاملا اشتباه است. پس به شدت توصیه می کنیم که برای ساخت و اجرای این سازه از افراد متخصص کمک بگیرید.

برای این کار می توانید از تیم پارس آرک کمک بگیرید و آلاچیق سنتی خود را برپا نمایید.

اما در ادامه، گوشه ای از مراحل ساخت آلاچیق را برای علاقه مندان شرح خواهیم داد.

با ادامه مقاله با ما همراه باشید. این توضیحات به شکل کاملا جزئی بوده و به دلیل سختی اجرای آلاچیق، مراحل دقیق آن در این مقاله توضیح داده نخواهد شد.

مراحل ساخت آلاچیق

برای ساخت هر سازه مهندسی، در ابتدا نیاز به نقشه و پلن معماری خواهیم داشت. برای معماری در حال حاضر می توان از کامپیوتر برای ترسیم نقشه ها استفاده نموده و سپس اقدام به طراحی سه بعدی و حجم دادن به نقشه نمود و یک دید سه بعدی پیش از ساخت سازه مشاهده کرد.

هر سازه از اجزای مختلفی تشکیل شده است که با قرارگیری این اجزا و اتصال آن ها در کنار هم، بنا، شکل اصلی خود را گرفته و نهایی سازی می شود.

پس از اتمام ساخت سازه و گرفتن شکل نهایی می توان اقدام به رنگ آمیزی آن نمود و با استفاده از پوشش های محافظ، اجزا را در مقابل عوامل محیطی مقاوم سازی نمود تا علاوه بر زیبایی، طول عمر و استحکام مناسب را داشته باشند.

شرح مراحل ساخت

شرح مراحل ساخت
شرح مراحل ساخت

برای ایجاد یک آلاچیق سنتی، شما در ابتدا نیاز دارید تا نقشه اصولی و دقیق آن را رسم نمایید و اندازه های لازم برای قطعات و اجزا را روی نقشه نشان داده و همچنین نحوه قرارگیری آن ها را در کنار هم مشخص نمایید.

پس از این کار اگر علاقه داشته باشید و در صورت داشتن تجربه در نرم افزارهای سه بعدی مانند تری دی مکس می توانید مدل سه بعدی را ایجاد کنید و مشکلات احتمالی را پیش از ساخت سازه واقعی حل نمایید.

پس از آن می توانید اقدام به ساخت سازه نموده و از پی سازه شروع کنید. در ابتدا، محل مناسب برای سازه را انتخاب نموده که این محل باید براساس مولفه های مختلفی انتخاب گردد.

عواملی مانند زیباترین محل برای ایجاد به طوری که چشم اندازهای در دسترس از داخل آلاچیق به بهترین شکل مناسب باشد، به همه محدوده ملکی دید داشته باشد و سایر موارد دیگر.

پس از تعیین محل باید محدوده را با توجه به شکل نقشه تقسیم بندی نموده و محدوده پی را مشخص کنید

پس از تعیین محل باید محدوده را با توجه به شکل نقشه تقسیم بندی نموده و محدوده پی را مشخص کنید. پس از مشخص شدن محدوده باید نوع پی یا محدوده زیرین آلاچیق را مشخص نموده و آن را بسازید.

پس از آن نوبت به آماده سازی ستون های آلاچیق می رسد که باید توسط مهره به پی محکم شوند. پس از این مرحله، صفحه های بالای ستون ها باید به سر ستون ها و به هم متصل شوند تا ساختاری واحد و مستحکم به وجود آید.

در گام بعدی باید نرده ها و گوشه بست ها را آماده نمایید

در گام بعدی باید نرده ها و گوشه بست ها را آماده نمایید و پس از ریل بندی ستون ها این قطعات را در میان آن ها و زاویه ستون های خود نصب نمایید تا به استحکام بیشتر سازه کمک کرده و زیبایی مضاعف را ایجاد نمایند.

در گام بعدی، سایر اجزا را سر جای خود محکم نموده و ساختار اسکلتی گنبدی یا شیبدار و یا تخت سقف را ایجاد نموده و به وسیله متریال های مورد نظر برای سقف، آنه ا را بپوشانید تا پوشش مورد نیاز برای سقف ایجاد شود.

در مرحله نهایی و پس از این که از استحکام نهایی سازه اطمینان یافتید و سقف نیز هیچگ ونه مشکلی از لحاظ استحکام نداشت، برای زیبایی بیشتر و مقاوم نمودن آلاچیق در مقابل عوامل جوی و محیطی باید شروع به نقاشی و پوشش دادن نمایید.

همان طور که مشاهده کردید، ساخت یک آلاچیق حتی در تئوری هم کار آسانی نیست.

تیم پارس آرک برای اجرای آلاچیق های سنتی و آلاچیق سفره خانه سنتی در خدمت همراهان عزیز می باشد. برای سفارش می توانید با مشاورین پارس آرک در تماس باشید.

سخن پایانی

سخن پایانی
سخن پایانی

برای به وجود آوردن فضای سنتی در محیط زندگی و سفره خانه ها و سایر مکان ها، می توان از آلاچیق های چوبی در کنار المان های قدیمی و نورپردازی های گرم استفاده نمود.

آلاچیق های سنتی چوبی با طرح های قدیمی بهترین وسیله برای انتقال حس سنتی بودن به مشتریان در محیط سفره خانه های سنتی می باشند. آلاچیق های چوبی قدیمی ترین نوع آلاچیق های موجود هستند.

در واقع انسان ها در مراحل ابتدایی زندگی، سازه هایی ایجاد کردند که سقفی بالای سرشان باشد و بتوانند از باران و آفتاب در امان باشند. به دلیل نیاز انسان به سرپناه، سازه ای ایجاد شد که همان آلاچیق می باشد.

ایجاد احساس سنتی بودن

برای ایجاد احساس سنتی بودن در سفره خانه ها معمولا باید به مولفه هایی مانند نور، رنگ، گرما، راحتی و سایر اجزا توجه نمود. این مولفه ها تاثیر بسیار زیادی در سنتی نشان دادن محیط دارند.

از آنجایی که اجرای آلاچیق کار ساده ای نمی باشد و نیاز به تخصص و افراد متخصص دارد، لذا نیازمند این خواهید بود که به کمک تیمی متخصص این سازه را در محیط خود اجرا نموده و به زیبایی آن محیط بیفزایید.

چنانچه قصد دارید برای محیط خود و یا سفره خانه خود از آلاچیق سنتی استفاده نمایید، می توانید با پارس آرک در تماس باشید تا با مشورت و همراهی کارشناسان پارس آرک، طرح دلخواه خود را تحویل گرفته و از آن در محیط خود استفاده نمایید.

https://cutt.ly/UXcwsAP

آخرین مقالات:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید