طراحی باغچه

طراحی باغچه

Table of Contents

امروز با موضوع طراحی باغچه در خدمت شما هستیم.

اگر به جنگل بروید گیاهانی را می بینید که در محیطی رشد می کنند. در بسیاری از مناطق سایبان بلندی از درختان را می بینید که در زیر آنان گیاهان کوتاهتری از نوع بوته رشد می کنند و احتمالا در زیر آنان نیز انواع تمشک جنگلی، پیچک و… به صورت انبوه قرار دارند. تمام این طبقات در کمال هماهنگی با هم زیست می کنند.

هر کدام وظیفه ای متفاوت و جدا از هم دارند و در شرایطی متفاوت رشد می کنند. یک جنگل که توازن و هماهنگی داشته باشد، نیاز به نگهداری کسی ندارد. اجرای این طرح اساسی، در یک باغ و باغچه نیز منطقی است و انواع گیاهان تزیینی رنگ و جذابیت را در طول سالها به باغچه می بخشند که در باغچه این مسئله بسیار زیبا و جذاب می باشد.

طراحی باغچه
طراحی باغچه

انتخاب گیاهان مناسب در طراحی باغچه

ابتدا لیست کاملی از درختان و گیاهان مناسب جهت طراحی باغچه خود جمع آوری کنید. یکی از اشتباهات رایج در باغها این است که بوته ها به صورت مجزا کاشته می شوند، که این عمل باعث به وجود آمدن انواع مختلف گیاهان بی ربط در کنار هم شده و ایجاد آشفتگی می کند.

حتی بزرگترین بوته ها بهتر است که به صورت گروهی و نه به صورت مجزا کاشته شوند. این عمل در طرح کلی باغچه پیوستگی بیشتری ایجاد می کند.

درختان نیز نقش اصلی را در میان عناصر موجود در طرح و همچنین در شمای کلی طرح دارا می باشند، به شرط این که بر شکل و فرم و ایجاد هماهنگی توسط آنها تاکید شود. درختان را بر اساس اندازه  ی باغچه انتخاب کنید.

در یک منطقه ی کوچک درختان جنگلی مانند بلوط، درخت زبان گنجشک، چنار و مخصوصا درخت بید و صنوبر بسیار بزرگ و نامناسب می باشند. در حالی که درختان اکالیپتوس و سماق کوهی مناسب هستند. گل ها نقش مهمی را در وسط و جلوی حاشیه ایفا می کنند. در صورتی که گیاهان برگ دار عناصر مهمی در پس زمینه هستند.

نقش رنگ ها

رنگ از اجزا اصلی به شمار می رود. عادلانه است اگر بگوییم به ندرت مشاهده می شود که این مسئله در یک طرح رعایت شود. و این شامل فضای سبز و باغچه هم هست. به طور مثال، رنگهای گرم، مانند قرمز و زرد چشم را به طرف خود می کشند. بنابراین باید نزدیک مکانهای اصلی باغ یا باغچه به کار روند.

رنگ های سرد شامل انواع آبی، صورتی و بنفش در محل دورتری استفاده شوند تا جلوه فاصله ها و فضاها را بیشتر بنماید. می توانید این مسئله را با قرار دادن یک ظرف پر از لاله قرمز یا شمعدانی در انتهای باغچه آزمایش کنید.

نقش رنگ ها
نقش رنگ ها

فرم و بافت

بسیاری از گیاهان برگهای زیبایی دارند. بعضی با برگ های جرمی شکل، بعضی با برگ های چند رنگ زیبا، بعضی رگه دار و بعضی براق و… . اگر این گیاهان به صورت گروهی و توده ای کاشته شوند.

ترکیب زیبایی را تشکیل خواهند داد چرا که رنگ ساقه با شکل گیاه با دیگر گیاهان اختلاف دارد. اشکال گرد در کنار اشکال تیز و مخروطی خوب به نظر می رسند.

همانند گیاهان خزنده و یا رونده که می توان از آنها برای پوشش دیوارها یا پرچین ها و یا مجسمه ها استفاده کرد. همچنین این گیاهان می توانند با گیاهانی که به صورت عمودی رشد می کنند ارتباط موزونی داشته باشند.

فرم و بافت
فرم و بافت

جذابیت طولانی مدت

در طرح کاشت گیاهان دو قاعده ی اصلی وجود دارد. اولی این است که هرگز نباید وابستگی زیاد به باغ خود داشته باشید. و دیگر اینکه در طول سال، باغ شما دارای رنگ و جلوه باشد یک راه مناسب برای شما این است که طرح اصلی باغچه را بنا نهاده و سپس یک متخصص را فراخوانید که ترتیب کاشت گیاه را تعیین کند.

در این صورت به هر دو هدف، یعنی هم چگونگی فضا که مورد نظرتان هست و هم اطلاعات تخصصی برای جذابیت باغچه دست یافته اید. هر راهی را که انتخاب می کنید، دائما اسامی گیاهان محبوب خود را یادداشت کنید. تا بعدا در طرح به کار گرفته شوند. سعی کنید مخلوطی از چند درخت، گیاهان بوته ای، گیاهان یک ساله و غیره در طرح اعمال شود.

پیشنهاد می کنیم از سایر مطالب سایت پارس آرک دیدن کنید.

کاشت گیاهان کنار گذرگاهای اصلی

ساختن راه عبوری و طرح اولیه باغچه که از مواد سخت درست شده است به طور قطع در باغ چه تعیین کننده می باشد. بنابراین نکته مهم این است که هر چه می کارید در ملایمتر کردن فضا نقش داشته باشد و همچنین حالت سه بعدی تری به باغ ببخشد. متاسفانه در جاهایی که خانه و باغچه در کنار یک گذرگاه اصلی قرار دارند آلودگی به صورت یک مشکل بروز می کند. دود، صدا، یک منظره ی بدی را ایجاد می کند.

با این وجود گیاهان همیشه سبز با دوامی وجود دارند که مخصوصا بسیار مقاوم هستند و تعجب آور اینکه یک حاشیه ی انبوه تا چه اندازه صدا را به خود جذب می کند مخصوصا اگر فضای کافی برای به وجود آوردن یک تپه برجسته در طول حاشیه موجود باشد، یک پرچین انبوه و ضخیم نیز پوشش بسیار خوبی است و به خاطر داشته باشید که هر درختی می کارید نه تنها برای باغچه شما، بلکه همچنین برای ظاهر خیابان نیز کمک با ارزشی است.

واقعیت این است که گیاهانی که در باغچه جلویی کاشته می شوند باید مشخصات کاملا متفاوتی از باغ پشت داشته باشند. در اینجا شاید شما در فکر استفاده از گیاهانی مثل یوکای آمریکایی، ماهونیا فورمیوم و… باشید

همچنین کاشتن گیاهان کوتاهی که زمین را بپوشاند مهم است. کاشتن گیاهانی سخت نه تنها برای کم کردن صدای اطراف مناسب است بلکه باعث می شود که عابرین برای تردد از برگزیدن راه میان بر بپرهیزند و برای این منظور گیاهان تیغ دار مانند زرشک بسیار مناسب می باشند.

گیاهان و هر پرچینی نباید از پیاده رو تجاوز کند. قرار دادن یک تخته سنگ در گوشه ی یک باغچه مانع خوبی برای جلوگیری از میان بر زدن است. این تخته سنگ به مراتب موثر تر و زیبا تر از یک گیاه له شده است.

کاشت گیاهان کنار گذرگاهای اصلی
کاشت گیاهان کنار گذرگاهای اصلی

مثالی از طراحی یک باغچه

این باغچه در اصل یک زمین باریک در پشت یک خانه ساخته شده است. هر چه زمین از خانه دور می شود به آرامی شیب پیدا می کند. خاک آن کمی اسیدی است و تمام محل رو به جنوب است و تمامی اینها عواملی هستند که بر طراحی اثر دارند.

جنب خانه یک فضای کافی برای نشستن و غذا خوردن وجود دارد. باغچه ها در بلندی قرار گرفته اند که این کار رسیدگی به گیاهان را آسانتر میکند.

به منظور افزودن به عرض محل از سنگ فرش های بتنی با اندازه ی 30 در 60 ساتنی متر استفاده شده است. دور تمام مجموعه توسط گیاهان پوشیده شده است. اطراف پله هایی که به سومین بخش متصل می شود دو درخت یاس و عرعر وجود دارد. در اینجا، بوته های تمشک نیز وجود دارند.

همچنین تعدادی گیاه پوششی، به صورت توده ای از قبیل Geranium edressei  کاشته شده است. به طور کلی فضا تا حدی شلوغ است ولی به هر صورت وجود چنین مکانی لازم است. باغ ما بیشتر یک محل کار است و جایی که بتوانیم استراحت کنیم و هر جور دوست داشته باشیم تفریح کنیم.

این باغ بی عیب و نقص نیست، ولی به مرور زمان طرحهایی مناسبتر به ذهن می رسند. عجله نکنید که اولین چیزی که به فکرتان می رسد را عملی کنید، یکی از قوانین پایه ای و اصولی برای کار طراحی این است که در کمال آرامش نقشه بکشید.

مثالی از طراحی یک باغچه
مثالی از طراحی یک باغچه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید