طراحی مطب

طراحی مطب

دکوراسیون و طراحی یک مطب موضوع مهمی است که هر پزشکی باید به آن توجه داشته باشد. مطب محیطی است که انواع بیماران در آنجا رفت و آمد دارند. علاوه بر این ممکن است بیماران مدت زمان زیادی را در مطب برای ملاقات با پزشک منتظر بمانند و این موضوع می تواند اضطراب آور یا کسل کننده باشد. بنابراین باید محیطی مدرن و زیبا و در عین حال محیطی آرامش بخش باشد تا رضایت و اعتماد کافی را برای بیماران به وجود آورد.

گروه معماری پارس آرک در راستای طراحی مطب مشاوره های تخصصی بسیار خوبی را در اختیار پزشکان قرار می دهد. کارشناسان و متخصصان ماهر این مجموعه اطلاعات کاملی را در خصوص طراحی مطب، در قالب این مقاله در اختیار شما مدرن دوستان قرار داده است.

برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

دکوراسیون مطب پزشکی باید چگونه باشد؟

این که چه دکوراسیون و دیزاینی را برای مطب خود انتخاب کنیم، تا حدود زیادی بستگی به نوع تخصص پزشکی دارد. با این حال نکات مشترکی در طراحی مطب وجود دارد که به آن ها اشاره خواهیم داشت. با توجه به این که هدف اصلی طراحی مطب بر مبنای القای آرامش به بیماران است، لازم می باشد از عکس ها، آثار هنری، رنگ های خنثی، مبلمان راحت و … استفاده گردد. پزشکانی که در مطب های خود به دنبال ایده های خلاقانه و موثر و در عین حال مدرن هستند، در جذب مراجعه کننده موفق بیشتری کسب کرده اند.

مطب مکانی است که پزشکان تقریبا کل روز خود را در آن سپری می کنند. پزشکان با داشتن دکوراسیونی جذاب و شیک و در عین حال آرامش بخش، این نکته را به مراجعه کننده تفهیم می کنند که آرامش ذهنی و جسمی بیماران برای آن ها اهمیت دارد. یک پزشک با داشتن مطبی با دکوراسیون مناسب، مدرن، شیک و ماهرانه راه ارتباطی خود را با مراجعه کنندگان تقویت می کند و یک تصویر حرفه ای از خود برای بیماران به جا می گذارد. از این رو نحوه چیدمان وسایل مطب، نورپردازی، رنگ دیوارها و رنگ وسایل باید به بهترین نحو ممکن انتخاب شود.

طراحی مطب برای همه ی پزشکان یکسان نیست. همانطور که بیان شد طراحی داخلی مطب باید با توجه به تخصص پزشکی تعیین شود. به طور مثال مطب های دندانپزشکی معمولا محیطی شادتر هستند و تنوع رنگ بیشتری دارند تا کودکان جذب محیط شوند و نگرانی و ترس آن ها کاهش یابد. از این رو در مطب دندانپزشکی باید از رنگ های شاد استفاده شود و وسایل سرگرمی به خصوص برای کودکان فراهم باشد.

طراحی داخلی مطب به صورت اصولی و مناسب این اطمینان را نیز به پزشک می دهد که بیماران در صف انتظار تا حدودی آرامش ذهنی و جسمی در مطب دارند. بنابراین پزشک بدون دغدغه فکری می تواند روی کار خود مسلط شود. داشتن یک مطب با طراحی داخلی مناسب و ایده آل سبب افزایش حضور مشتری و حس تعلق بیشتری می شود.

طراحی مطب

نکات مهم و ضروری در خصوص طراحی مطب

در صورتی که شما نیز یک پزشک ماهر هستید و قصد دارید مطبی با دکوراسیون ایده آل و مناسب داشته باشید، به نکات زیر توجه کنید:

نوع خدمات پزشکی:

قبل از انجام هر کاری نوع خدمات پزشکی و تخصص خود را در نظر بگیرید. دکوراسیون داخلی مطب پزشکان اطفال با مطب پزشکان عمومی بسیار متفاوت است. در یک مطب پزشک اطفال باید اسباب های بازی های سالم و امن برای سرگرمی کودکان فراهم باشد. علاوه بر این در مطب پزشک اطفال باید از رنگ های شاد مثل نارنجی، زرد، قرمز و … بیشتر استفاده شود تا کودکان جذب محیط شوند. پخش کارتون از تلویزیون نیز ایده خوبی برای کاهش ترس و بی قراری کودکان می باشد. مطب پزشک متخصص زنان نیز باید دارای بروشورهایی برای انتقال اطلاعات به مادران باشد. همچنین بهتر است مکانی برای استراحت مادران بدحال تعیین گردد. برای طراحی مطب داخلی متناسب با تخصص پزشکی بهتر است با کارشناسان ما در مجموعه پارس آرک مشورت نمایید تا بهترین ایده ها را متناسب با تخصص تان معرفی کنند.

توجه به اتاق انتظار:

هر کسی تا به حال حداقل برای یک بار به مط پزشک مراجعه کرده باشد، می داند که انتظار در مطبی که شرایط استراحت کافی و مناسب نداشته باشد، بسیار منزجر کننده است. بنابراین باید مبلمان راحتی و به تعداد کافی در اتاق انتظار موجود باشد تا مراجعه کنندگان کمتر خسته شوند. پزشک باید با توجه به میزان مراجعه کننده در روز، مبلمان یا صندلی های راحتی تهیه کند.

زیباسازی مطب:

هر پزشکی به یک سری آثار هنری علاقه دارد که می تواند این علاقه خود را با مراجعه کنندگان به اشتراک بگذارد. انتخاب تابلوهای نقاشی متناسب با تخصص یا تابلوهای طبیعت گزینه خوبی برای زیباسازی محیط است. پزشک با استفاده از آثار هنری می تواند علایق و روحیات خود را به مراجعه کنندگان انتقال دهد. این موضوع حس صمیمیت و نوع دوستی را با مراجعه کنندگان به وجود می آورد.

نصب مدارک و گواهینامه ها:

بهتر است همه ی پزشکان مدارک پزشکی و گواهینامه های خود را به دیوار مطب در مکانی مناسب که جلوی دید باشد، نصب کنند. مراجعه کنندگان با دیدن این مدارک مهم اعتماد بیشتری به پزشک پیدا خواهند کرد. بهتر است از قاب های شیک و متناسب با محیط برای مدارک استفاده شود.

ایجاد حس آرامش:

استفاده از گیاهان طبیعی، شادابی و سرزندگی زیادی را به مراجعه کنندگان القا می کند. گذاشتن یک آکواریوم زیبا و بزرگ نیز راهی هوشمندانه برای سرگرم کردن و ایجاد حس آرامش به مراجعه کنندگان می باشد. در برخی از مطب ها موسیقی بی کلام پخش می کنند تا بیماران لحظات خوبی را در مطب سپری کنند. البته پخش موسیقی بستگی به نوع تخصص و حال عمومی بیماران دارد.

توجه به رنگ ها:

یکی از موضوعات مهم در طراحی مطب پزشکان، رنگ ها می باشد. رنگ دیوارهای اتاق و وسایل موجود در مطب موضوعی است که باید توجه زیادی به آن گردد. زیرا تاثیر مستقیم روی ذهن مراجعه کننده دارد. با توجه به این که در طراحی مطب هدف ایجاد حس آرامش برای مراجعه کننده و بیمار است، باید از رنگ های آرامش بخش استفاده شود. در عین حال رنگ ها باید متناسب با تخصص پزشکی نیز باشد. رنگ های آبی، سفید و سبز رنگ هایی هستند که این روز ها در بسیاری از مطب ها مورد استفاده قرار می گیرند.

ترکیب رنگ ها از دیگر موضوعاتی است که باید به آن توجه داشت تا حس آرامش در بیمار ایجاد شود. بهتر است از ترکیب رنگ های هم گروه استفاده گردد تا یکپارچگی محیط حفظ شود. مناسب ترین رنگ ها برای ترکیب بندی، رنگ های پژ، قهوه ای، سبز و آبی می باشد. استفاده از رنگ های خنثی مثل بژ در کنار دیگر رنگ ها به ایجاد مطبی آرامش بخش کمک بیشتری می کند. با این حال در انتخاب رنگ دیوارها و وسایل وطب به روان شناسی رنگ ها دقت زیادی داشته باشید. در رابطه با این موضوع بهتر است از یک کارشناس ماهر کمک بگیرید.

نمونه طراحی مطب

برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید